Kategoriler
Çin gezi notları Gezi notları

Yangshuo

Guilin yakınlarındaki bu 300 bin nüfuslu şehir, 70’li yıllarda kendi halinde bir kasaba iken, Çin’in yavaş yavaş turistik hale gelmesi ile batılı ucuzcu turistler tarafından keşfedilen, giderek büyüyen bir yer. Li nehri ve Guilin bölgesinin karstik özelliklerinin en iyi görülebildiği bölgelerden birisi olan bu şehir, zamanla Çinli turistler tarafından da keşfedilmiş. 2005 yılında yerli turistlerin sayısının yabancı turistleri geçtiği görülmüş, günümüzde ise turistlerin ezici çoğunluğu Çinli. Bir zamanlar sakin, sessiz, ucuz, doğal güzelliklerin yanıbaşınızda olduğu bu şehir, günümüzde Çin’in Bodrum’u olmuş durumda. Gece mekanları, canlı müzik, kalabalık sokaklar ve (Çin standartlarına göre) yüksek fiyatlar şehrin karakteristik özellikleri haline gelmiş. Yine de bir iki kilometre şehir dışına çıkınca doğa ile başbaşa kalabildiğiniz, birkaç kilometre yürüyerek otantik köylere ulaşılabilen, turizm endüstrisi geliştiği için günübirlik gezilerin ve faaliyetlerin bol olduğu bir yer.

{google_map}Yangshuo|zoom:5|lang:system|width:100%|height:300{/google_map}
Yukarıda karstik özellikler diye bir laf ettim, bunu biraz açmak lazım. Kireçtaşı ve benzeri suda çözünen kayalardan oluşan, suyun etkisi ile kendine özgü yer şekilleri alan jeolojik yapıya karst deniyor. Guilin bölgesinde Lijiang Nehri (kısaca Li Nehri de deniyor) ve dalları, rüzgarın da yardımıyla çok sayıda sivri dağdan meydana gelen kilometrelerce karelik bir alan oluşturmuş. Bu dağlar, klasik Çin resminin ilham kaynaklarından bir tanesi ve dağları görünce ben bunları bir yerden tanıyorum diyorsunuz.

guilin
Detay, One Thousand Li of Rivers and Mountains (千里江山圖). Wang Ximeng, 1200 yılı civarı

IMG_8644

Guilin bölgesi, Çin’in en güzel ve en fotoğrafik bölgelerinden birisi. Yer şekilleri ve doğal güzelliklerinin yanısıra değişik etnik grupları barındırması, pirinç terasları, zengin yemek kültürü nedeniyle turistik açıdan cazip bir bölge. 23 günlük Çin gezimizin bir haftalık bölümünü bu bölgeye ayırdık. Bizi gezdirmesi için de bir rehber bulduk. Rong, benim Amerikalı bir blog yazarından öğrendiğim bir rehber. İsmi Rong yazılıyor ama Yom diye okunuyormuş. Niye öyle olduğunu anlayamadım. Kendisinin http://www.yangshuo-china-guide.com/ diye bir web sitesi var, oradan iletişim kurabilirsiniz. Rong, ilk otel seçimi dışında bizi genellikle memnun etti. Otelin hikayesini aşağıda anlatacağım. Kendisinden yemekler hariç bir paket fiyat aldık. Havaalanından alıp tren garına bırakacak şekilde bir haftalık bir gezi planladık. Rong, bölgeyi iyi tanıyan, kırklı yaşlarda, bir hayli ufak-tefek, çok cana yakın ve dost canlısı bir rehber. Bölgede rehber ihtiyacınız olursa tavsiye ederim. Rong aslında ilkokul mezunu ve İngilizceyi kendi çabalarıyla öğrenmiş. Gençken, Yangshuo’ya turistler gelmeye başlamıştı ve İngilizce’nin zamanla önem kazanacağını sezdim, turistlere takılarak İngilizce öğrenmeye başladım diye anlatıyor. Çin’de rehberlik lisansı almak için devletin sınavlarına falan girmek gerekiyor. Rong, köyde doğmuş, cahil ve çok yoksul bir ailenin çocuğu olmasına rağmen bir şekilde o sınavları geçip rehber olmayı becermiş. Tabii bu rehberlik yerel bir rehberlik, örneğin Pekin’de bu işi yapamıyor. İngilizcesi derin mevzulara girmeye izin vermiyor ama rutin rehberlik hizmetleri için yeterli. Rong evlenip iki çocuk yapmış ama kocası genç yaşta ölmüş. İki çocuğunu tek başına büyütmüş. Şimdi kızı üniversite mezunuymuş ve part time bir işte çalışıp ciddi bir iş arıyormuş, oğlu daha küçükmüş. Bir hayli eziyetli bir hayatı olmasına rağmen canlı, neşeli ve enerjik bir insan.

Rehberimiz Rong ile birlikte.
Rehberimiz Rong ile birlikte.

Wuhan’dan uçağa binip yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuktan sonra Guilin’de indik. Rong bizi şöförlü bir minibüsle karşıladı. Yaklaşık bir saatlik bir yolculuktan sonra Yangshuo’ya vardık ve otele yerleştik. Oteldeki odalar rutubet kokuyordu ve banyoları iyi temizlenmemişti. Gece uyuduktan sonra sabah buluştuk ve oteli değiştirmeye karar verdik. Rong gelince oteli değiştirmek istediğimizi, gerekirse ücret farkını ödeyeceğimizi söyledik. Bu aşamada Rong kısa devre yaptı. Neyse sonra, parayı peşin ödediğini ve parayı geri almanın zor olduğunu söyledi ve otel müdürünü çağırdı. Otel müdürü 40 yaşlarında bir adamdı. Anlamaz gözlerle şikayetlerimizi dinledikten sonra bize ön cephedeki odaları gösterdi. Bu odalar daha büyük ve aydınlıktı ve rutubet kokmuyordu. Bu odalara taşındık ama oralarda da lavabonun su kaçırması gibi daha ufak problemlerle karşılaşacaktık. Aslında bu otel iyi bir şey yapmak niyetiyle yola çıkılıp görgüsüzlükten ve bilgisizlikten iyi işletilemeyen bir oteldi. Çin’de kaldığımız en kötü otel olarak kayıtlara geçti. Neyse, kahvaltı için Rong bizi Çinlilerin işlettiği bir İsrail lokantasına götürdü. O sırada Tolga bankaya döviz bozdurmak için gitmek istediğini söyledi. Rong Tolga’yı motorsikletinin arkasına atıp güçlükle götürdü ama fazla gidememiş olmalılar ki birazdan geri döndü. Tolga’nın yolun kalan kısmını yürüyerek gittiğini öğrendik.

Rong Tolga'lı motorsikleti sürmeye çalışırken.
Rong Tolga’lı motorsikleti sürmeye çalışırken.

Kahvaltıdan sonra kadın şöförlü bir minibüs gelip bizi Jiuxiang Köyü’ne götürdü. Yangshouo’nun 10 km kadar doğusunda olan bu köy, bir hayli eski ve arada yeni binalar olsa da otantik mimariyi görmek mümkün oluyor. Li nehrinin bir kolu olan Yulong nehri üzerinde yer alıyor. Köyün yakınlarında Fuli Köprüsü var. Bizim Karadeniz’deki taş köprüleri andıran bu köprü, 500 yıl önce yapılmış. Gittiğimizde yağmur yeni yağmıştı. Her yer çamurdu. Gökyüzü gri renkteydi ve kötü bir ışık vardı. Bu güzel köprüyü ancak tarif eden bir fotoğraf çekebildim.

Fuli Köprüsü
Fuli Köprüsü
Yerfıstığı hasadını taşıyan köylü.
Yerfıstığı hasadını taşıyan köylü.
Rong bize yerfıstığı ikram ederken.
Rong bize yerfıstığı ikram ederken.
IMG_7959
Çeltik hasadı yapanlar.

Köprü ve çevresini gezdikten sonra köye gittik. Köydeki sokaklardan yürüyerek yine eski bir taş köprü olan Yulong köprüsüne vardık. Bu köprünün etrafında turistik tesisler ve çok sayıda kiralık tekne vardı. Daha sonra köyün içini ve çevresini gezdik. Akşam minibüs bizi alarak Yangshuo’ya geri götürdü.

Köydeki bir duvara aslmış sağlıkla ilgili eğitim afişi.
Köydeki bir duvara asılmış sağlıkla ilgili eğitim afişi.
Yulong nehrindeki geleneksel bambu tekneler.
Yulong nehrindeki geleneksel bambu tekneler.

{google_map}旧县村 旅游胜地|zoom:12|lang:system|width:100%|height:300{/google_map}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir